Szuvidált szűzérme retekcsírával, fokhagymás vajban sült gnocchival, tejszínes fehérrépa pürével, balzsamecetes lilahagymalekvárral, sült zsálya levelekkel...
A hozzávalók
- 1 szűzérme
- só, bors, görögfűszer
- 5-6 zsálya levél
- 1 evőkanál olíva olaj
- kevés retekcsíra
A fehérrépa püréhez
- 2 db fehérrépa
- 2 dl tejszín
- só, egy kis ételízesítő
A gnocchihoz
- 2 burgonya
- 5-6 kanál liszt
- 1 tojás
- só, őrölt szerecsendió
- kevés vaj
- 1-2 gerezd fokhagyma
A lilahagymalekvárhoz
- 3 közepes lilahagyma
- 5-6 evőkanál balzsamecet
- só, bors, cukor
- 1 evőkanál olaj
Az elkészítés
Egy pár szó a szuvidálásról. Ez igazából vákuum alatti főzést jelent alacsony hőfokon. Kell hozzá egy vákuumozó gép és egy szuvidrúd vagy szuvidkád. A vákuumozó géppel kiszívjuk a levegőt a szuvidzsákban elhelyezett hús mellől, így emiatt a fűszer is jobban be tud majd jutni a hús belsejébe és a hús nedvei is a húsban maradnak. 60 celsius fokon fogjuk a húst elkészíteni 1 óra 15 perc alatt. Ennyi idő elég a szűzérmének ahhoz, hogy a szerkezet megváltozzon puha, már-már "krémes" állagú legyen. Amikor elkészültünk ezzel, akkor a szuvidzsákban lévő húst hűtsük vissza, tegyük egy tál hideg vízbe, így sokkolva, megakadályozzuk, hogy tovább főjön. Tálalás előtt a húsnak 2-3 perc alatt fokhagymás vajban kérget sütünk és 5-6 perc pihentetés után már szeletelhetjük is.
Kezdjük is el, a szűzérmét hártyázzuk le és vágjuk le az elejét és a hús végét is, így egy szép hengert kapuk, sózzuk, borsozzuk és szórjuk meg görögfűszerrel. Az így elkészült húst tegyük egy szuvidzsákba rakjunk hozzá egy-két zsálya levelet és egy kevés olíva olajat. Zárjuk le a vákuumozó géppel a húst a zsákban. Majd mehet egy fazékba, amelyben, már benne van a szuvidrúd és a víz is 60 fokos. Készítsük el a fentiek alapján a húst 1 óra 15 perc alatt.
Jöhet a gnocchi, vegyünk 2 nagyobb krumplit és főzzük meg sós vízben kockára vágva, majd egy villával vagy krumpli nyomóval törjük össze és hagyjuk kihűlni. Sózzuk meg és szórjuk meg őrölt szerecsendióval. Adjunk hozzá egy felvert tojást és 5-6 kanál lisztet. Ezután gyúrjuk össze, hogy szép lágy tésztát kapjunk. Vágjuk több darabra és sodorjunk belőle nagy ujjnyi nagyságú hengereket, majd egy késsel vágjuk fel kb. 2 cm darabokra. Rakjuk őket egy lisztezett felületre, mielőtt elkezdjük megsütni, hogy ne ragadjanak össze. Egy serpenyőbe tegyünk kevés vajat és zuzzuk bele a fokhagymát, ezután már mehet is bele a kiszaggatott tészta, de ne túl sokat tegyünk bele egyszerre. Alacsony lángon kezdjük el pirítani figyelve arra, hogy ne égjen meg a tészta felülete, ezért forgassuk meg többször is a gnocchikat és figyeljünk a fokhagymára is, ha már kezd pirulni, akkor szedjük ki, mert ha megég, akkor keserű ízt fog kiadni magából.
A fehérrépa püréhez tisztítsuk meg a répákat, vágjuk karikára és sós fűszeres vízben főzzük meg. Miután ezzel készen vagyunk, szedjük ki a vízből és adjunk hozzá 2 dl tejszínt, majd egy botmixerrel pürésítsük le. A főzővízből ízlés szerint adjunk hozzá hogy ne legyen túl sűrű az állaga.
A legidőigényesebb a lilahagymalekvár elkészítése, ehhez kb. 2-3 óra szükséges, ezért ezzel kell kezdeni a főzést. A hagymákat tisztítsuk meg vágjuk félbe, majd amilyen vékonyra csak tudjuk szeleteljük fel. Mehet is egy lábasba. Öntsünk rá egy kevés olajat, keverjük össze és alacsony hőfokon kezdjük el pirítani. Szórjuk meg egy jó nagy csipet sóval. Majd adjunk hozzá 3 evőkanál balzsamecetet, 2 teáskanál cukrot, borsozzuk és keverjük össze. Ezután lassan főzzük gyakori kevergetés mellett letakarva. Szükséges még hozzá kevés víz is, amelyet pótolni kell folyamatosan, hogy ne égjen oda a hagyma. A lé ne lepje el a hagymát erre vigyázni kell. Amikor már kezd lekvárszerű állagú lenni a hagymánk, akkor meg kell kóstolni és még ilyenkor adjunk hozzá egy kevés balzsamecetet, ezzel forraljuk be úgy, hogy már vizet nem adunk hozzá. A cél, hogy egy sűrű állagú finom illatú hagymalekvárt kapjunk.
A végén de nem utolsó sorban 2-3 friss zsálya levelet kevés vajon megpirítunk és tálaláskor a hús mellé tesszük.